[PRZEDPREMIEROWO] „Sand” Ewelina Trojanowska

0 Flares 0 Flares ×

 

Autor: Ewelina Trojanowska
Tytuł: Sand
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 292

 

Ethan to nadwrażliwy i ślamazarny licealista, który pragnie zostać pisarzem. Jenny jest niestabilną emocjonalnie ofiarą przemocy domowej o tendencjach samobójczych. Z kolei Amy stanowi przykład nieudolnej życiowo, zgorzkniałej młodej dziewczyny o mentalności „starej panny”.
I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że cała trójka jest wytworem wyobraźni Alice – młodej pisarki, która zatraciła się w świecie fikcji.

 

Wiecie, że często przy wyborze lektury kieruję się okładką? Tak było w tym wypadku. Pierwsza zaintrygowała mnie okładka, następnie opis. Nie do końca wiedziałam, czego mogę się spodziewać, jednak lektura okazała się niewątpliwie zaskakująca… Czy pozytywnie?

 

Sand nie jest łatwą lekturą. By w pełni zrozumieć jej treść, należy poświęcić jej dużo uwagi i czasu. Dlaczego? By nie pogubić się w bohaterach i wydarzeniach z nimi związanych. Nie wyobrażajcie sobie jednak trudnej i topornej lektury. Pomimo tematyki, jaką porusza książka i konieczności wyczytania się w nią, książkę czyta się dość szybko.

 

Autorka ma dobre i lekkie pióro. Dojrzałe. Świetnie konstruowane zdania tworzą ciekawe opisy, które przeważają, niemniej mają w sobie pewien rodzaj magnetyzmu, który przyciąga czytelnika, a nuta napięcia, która towarzyszy w trakcie czytania do samego końca trzyma czytelnika w ryzach. Samo zakończenie zaś jest… nieszablonowe, a przez to intrygujące.

 

Bohaterowie wykreowani przez Ewelinę Trojanowską są trudni do zdefiniowania. Nie wzbudzili mojej sympatii, jednak są interesujący, a wpływ na to ma z pewnością fabuła, która potrafi zakręcić czytelnikiem. Młodzi ludzie z problemami, poznający smak pierwszej miłości… i odkrywający siebie…

 

Ewelina Trojanowska porusza w swojej książce wiele trudnych tematów. M.in. toksyczną relację między dwojgiem młodych ludzi, którzy dopiero odkrywają, czym jest miłość, często myląc ją z zauroczeniem, które wpędzają ich w pewien rodzaj obsesji na punkcie drugiej osoby, co potrafi mieć bardzo smutny koniec… Jaki koniec spotkał głównych bohaterów, dowiecie się, sięgając po Sand.
Autorka zwraca w tej powieści także uwagę na szantaż emocjonalny i jego wpływ na obie strony. Wpływ mocno destrukcyjny, który wykańcza obie strony.

 

Podsumowując: Sand jest powieścią mocno refleksyjną, melancholijną… wymagająca uwagi i skupienia. Historią młodych ludzi, którzy pogubili się i w sobie znany sposób próbowali się odnaleźć. Książka z pewnością zyska wielu fanów, pośród osób, które lubią wyzwania i niebanalne historie z nutą powieści psychologicznych…

 

Polecam!

 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Novea Res.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *