[PRZEDPREMIEROWO] „Mabel” Anna M. Setla

0 Flares 0 Flares ×

 

Autor: Anna M. Setla
Tytuł: Mabel
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 304

 

Kiedy Mabel obudziła się w swoje szesnaste urodziny, wiedziała, że ten dzień będzie wyjątkowy. Nie wiedziała jednak, że na zawsze odmieni jej życie. Zwykła nastolatka z dnia na dzień dowiaduje się, że płynie w niej krew wampirów i właśnie ma rozpocząć nowy etap swojego życia. Wkracza w nowy dla niej świat, w którym ma być jednak kimś więcej niż tylko zwykłą nastolatką. Udaje się do nowej szkoły, w której powoli dorasta do wypełnienia swojego przeznaczenia. Jako potomkini jedynego prawowitego władcy wampirów ma pewnego dnia odzyskać należne jej miejsce. Czy jej moc pomoże jej pokonać największego przeciwnika i uwolnić świat od rządów tyrana?

 

Przez długi czas szerokim łukiem omijałam powieści, w których wampiry odgrywały główną rolę, czułam bowiem zmęczenie materiału po lekturze Pamiętników Wampirów. Niemniej okładka nie pozwoliła mi przejść obojętnie obok tego tytułu… A środek?

 

Pierwszym, co rzuciło mi się w oczy, gdy rozpoczęłam przygodę z Mabel to drobne podobieństwo z Harrym Potterem J.K. Rowling oraz Zmierzchem S. Meyer, w zasadzie taki miks tych dwóch serii – specjalna szkoła, wampiry-wegetarianie… Jednak im dalej zagłębiałam się w tę historię, tym dalej odbiegałam od tych spostrzeżeń.
Autorka bowiem stworzyła oryginalną historię, której nie brak lekkości, która trzyma w napięciu do samego końca… końca, który okazuje się nie do końca nim być…

 

Byłam mile zaskoczona treścią. Historia porwała mnie już od pierwszych stron, a każda kolejna nie pozwalała choćby na chwilę oderwać się od lektury. Autorka miała bardzo ciekawy pomysł na fabułę, który znakomicie rozwinęła i dopracowała. A ta nuta tajemniczości  tylko podkręca ciekawość czytelnika.
Anna M. Setla operuje lekkim, plastycznym językiem, który pozwala na „oglądanie” wydarzeń w trakcie czytania oraz na szybkość czytania… Książkę bowiem czyta się bardzo szybko, a w serduchu pozostaje odrobina żalu, że tak szybko to minęło.

 

Bohaterowie wykreowani przez autorkę poza tym, że są wampirami, są przede wszystkim normalnymi nastolatkami. Znaczna większość wzbudza sympatię, choć zdarzają się i przypadki nieco irytujące, a i czarny charakter też się znajdzie. Niemniej wszyscy tworzą spójną całość na tle tej historii i fajnie ją uzupełniają.

 

W Mabel nie mogłoby zabraknąć motywu zakazanej miłości, z którego autorka uczyniła jednym z ważniejszych wątków tej powieści. Dwoje nastoletnich wampirów musi pokonać wyboistą drogę, ale czy miło wszystko będą mogli być razem?

 

W powieści zachowana jest równowaga między opisami a dialogami. Opisy są barwne, plastyczne. Całkowicie oddają klimat wampirycznego świata.
Dialogi zaś dodają dynamizmu książce. Autorce udało się w nich zachować naturalność, co ma pozytywny wpływ na odbiór książki.

 

Podsumowując: Mabel to cudowna powieść fantasy, która urzeka ciekawym spojrzeniem na wampirzą nację. Przyjemna, lekka lektura, która fanom wspomnianego Harry’ego Pottera, czy sagi Zmierzch powinna przypaść do gustu. Styl autorki z pewnością przysporzy jej wielu fanów… nie tylko tych nastoletnich…
Niecierpliwie oczekuję kontynuacji… :)

 

 

Gorąco polecam!

 

 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Novae Res. 

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

4 comments on “[PRZEDPREMIEROWO] „Mabel” Anna M. Setla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *