„Jaga Czekolada i baszta czarownic” A.U. Mielech

0 Flares 0 Flares ×

 

Autor: A.U. Mielech
Tytuł: Jaga Czekolada i baszta czarownic
Cykl: Jaga Czekolada t.1
Ilustracje: Magdalena Babińska
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 304

 

 

Witajcie w Pierwszym Świecie, gdzie rządzą nowe technologie, a mieszkańcy tak bardzo upodobnili się do siebie, że trudno o dwie różne osoby.
Tutaj mieszka Jagoda Nugat, przez kolegów nazywana Jagą Czekoladą.
Pewnego dnia do opuszczonego domu tuż obok Jagi i jej rodziców wprowadzają się nowe lokatorki – Mirella i Lukrecja. Wkrótce otwierają kawiarnię z najpyszniejszymi łakociami, jakie Jaga kiedykolwiek jadła… Dziewczynka nawet nie podejrzewa, że urocze sąsiadki to czarodziejki z odległej krainy kwitnących migdałowców, Królestwa Almendurii, które wyruszyły z misją ochrony Pierwszego Świata. Mirella i Lukrecja opuściły bezpieczną basztę czarownic, by odnaleźć osobę, która pokona zbuntowanego czarnoksiężnika Hedima. Mag zagraża bezpieczeństwu wszystkich światów. 

 

Przyjemnie jest od czadu do czasu sięgnąć po książki skierowane dla małych czytelników i sprawdzić, co wydawnictwa mają do zaproponowania. Tym razem miałam okazję poznać Jagę Czekoladę i wkroczyć w magiczny świat, który z pewnością pokocha niejedna mała dziewczynka…

 

Jaga Czekolada i baszta czarownic wedle oznaczeń na książce przeznaczona jest dla czytelników 9+, niemniej  w mojej opinii już dziecko siedmioletnie, które czyta i kocha to robić, znajdzie w tej powieści przyjemną odskocznię od rzeczywistości.

 

Dużym plusem tej historii jest wątek magiczny, a jak wiadomo czary i magia to, to co większość małych czytelników lubi w książkach najbardziej. Do tego tajemnice oraz zagadki i masa słodkości – czegóż można chcieć więcej? :)

Autorka bardzo prostym i przystępnym językiem wprowadza młodego czytelnika w świat Jagi Czekolady i perypetii, jakie jej się przytrafiają. Plastyczny język pobudza dziecięcą wyobraźnię, a duża czcionka zdecydowanie wpływa na przyjemność z czytania.

 

Główna bohaterka jest tak wykreowana, że niejedna dziewczyna odnajdzie w niej odzwierciedlenie siebie. Tak, jak większość dzieci nie przepada za odrabianiem lekcji, czy uczęszczaniem na znielubione zajęcia dodatkowe, bądź musi zmierzyć się z byciem „nową” w nowej szkole… Niemniej nadal pozostaje ona miłą i sympatyczną postacią, która z pewnością zostanie ciepło odebrana przez czytelników. :)

 

Co prawda wstęp do książki może się okazać nieco nudny, jednak są to tylko pozory. Dzięki takiemu ujęciu historii czytelnik ma pełny obraz tego i powoli wczytuje się w wydarzenia zawarte na kolejnych kartach powieści.
Autorka poprzez powieść ukazuje wygląd współczesnego społeczeństwa, gdzie ludzie skupieni są na najnowszych technologiach, są wpatrzeni w laptopy, smartfony itd. Szary, ujednolicony świat, w którym brakuje komunikacji między obcymi ludźmi, ba! nawet w rodzinie.
Na przykładzie Jagi Czekolady ukazana jest także wartość przyjaźni w życiu dziecka, które pragnie być akceptowane i lubiane przez rówieśników.

 

Całość dopełnia przyjemna dla oka okładka, którą dzieci, zwłaszcza dziewczynki będą zachwycone oraz ilustracje Magdaleny Babińskiej, które nie dość, że są bardzo ładne, to idealnie oddają treść książki.

 

Podsumowując: Jaga Czekolada i baszta czarownic to przyjemny kawałek literatury dziecięcej, który nie tylko sprawia przyjemność, jaką jest lektura książki, ale ma także uczy. Idealna na rozpoczęcie przygody z czytaniem, dzięki dużej czcionce i ciekawej czarodziejskiej przygodzie głównej bohaterki… A to dopiero pierwszy tom cyklu…

 

 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Wilga.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *