„Dziewczyna, która przepadła” Katarzyna Misiołek

0 Flares 0 Flares ×

 

 

Autor: Katarzyna Misiołek
Tytuł: Dziewczyna, która przepadła
Wydawnictwo: MUZA SA
Liczba stron: 464

 

 

 

Monika przez niemal osiem lat przezywała piekło pod dachem psychopatycznego porywacza. Poniżana psychicznie i fizycznie, odarta z godności, traktowana jak zabawka w rękach szaleńca, kobieta walczy o przetrwanie. Nieprzewidywalność oprawcy sprawia, że każdy dzień to walka, którą w każdym momencie ów mężczyzna może zakończyć.

Jednak jakimś cudem zostaje uwolniona. Jak teraz potoczy się życie Moniki? Jak zmienił się świat przez te osiem lat. Czy będzie umiała się odnaleźć w nowej sytuacji? Czy owa wolność nie stanie się przekleństwem?

 

Pierwsze spotkanie z twórczością Katarzyny Misiołek nie mogło nie być mocnym przeżyciem. Opis na tyle okładki Dziewczyny, która przepadła zobowiązuje do sięgnięcia po książkę, nawet jeśli wcześniej nie miało się okazji czytać poprzedniej części ów historii.

 

Autorka posługuje się niesamowicie plastycznym i lekkim językiem, w którym nie sposób się nie zakochać. I choć Dziewczyna, która przypadła to niesamowicie intensywna książka, pełna silnych i skrajnych emocji, takich, które są w stanie potrząsnąć czytelnikiem i zmusić go do refleksji to czyta się ją niezmiernie przyjemnie i szybko… za szybko.

 

Katarzyna Misiołek otwiera przed czytelnikiem myśli uprowadzonej kobiety, odizolowanej od świata na niespełna osiem lat. Ukazuje piekło, jakie zgotował jej oprawca, walkę, jaką toczyła każdego dnia z nadzieją, że nadejdzie kres jej cierpień. Następnie zaś walkę o powrót do normalności – jako takiej –  na wolności. Autorka bardzo realistycznie przedstawiła w książce wydarzenia z życia Moniki, aż dziw, że to nie wydarzyło się naprawdę. Brawo dla Pani Katarzyny! :)

 

Kreacja głównej bohaterki pod względem psychologicznym autorce wyszła bezbłędnie. Jednak w całej tej historii, by mogła być ona nieomal idealna, zabrakło zarysu i perspektywy oprawcy. To zdecydowanie byłaby ta brakująca kropka nad „i”, której po skończeniu książki mi zabrakło.

 

Historia Moniki jest mocno refleksyjna. Daje wrażenie prawdziwej, przez co czytając, można nieomal poczuć strach, ból, poniżenie, jakie przeżywała główna bohaterka w trakcie gehenny, jaką zafundował jej porywacz. Z drugiej strony ukazuje, że w trudnych sytuacjach człowiek potrafi czerpać motywacje zewsząd w walce o przetrwanie i wyswobodzenie się z rąk kata.

A w „nowym” życiu, jak ważna jest pomoc i wsparcie ze strony najbliższych oraz czas i chęci ofiary, by spróbować układać wszystko od nowa i podjąć kolejne wyzwanie, jakim jest własne życie z czającymi się w podświadomości brutalnymi wspomnieniami.

 

Dziewczyna, która przepadła to mocna i nieprzewidywalna pozycja, którą każdy powinien przeczytać. Pełna brutalności, przemocy, ale i nadziei. Pełna zwrotów akcji. Wciągająca od pierwszych stron i na długo zapadająca w pamięć.

 

Jeśli więc macie ochotę na mocniejsze przeżycia i dysponujecie czasem, by później móc przemyśleć swoje postrzeganie świata, ta książka będzie idealna…

Uważajcie…

Przepadniecie bez reszty…

 

 

Gorąco polecam!

 

 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu MUZA SA

 

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *