„Z teściową za pan wróg” Izabela Milik

0 Flares 0 Flares ×

z teściową20160606_192257

 

Autor: Izabela Milik
Tytuł: Z teściową za pan wróg
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 308

 

 

„Z teściową za pan wróg” to debiutancka powieść Izabeli Milik. Choć tytuł i (zapierająca dech) okładka sugerować mogłyby lekką i zabawną historię o tym jak może wyglądać relacja na linii synowa/zięć – teściowie, to jest to opowieść wydawać by się mogła wyjęta z życia.
Historia miłości dwojga zwyczajnych ludzi – Oli i Rafała, zakochanych w sobie od pierwszego wejrzenia, planujących wspólną przyszłość. Jednak planując przyszłość, bierze się pod uwagę swoje i partnera marzenia, potrzeby. Na pewno nie uwzględnia się w tych planach rodziców i teściów. W końcu, żyje się raz i chce się to życie przeżyć po swojemu. Niestety czasami na naszej drodze pojawiają się jednostki bardzo uparte i niereformowalne, które nie przyjmują do wiadomości, że nie wchodzą w „skład” tych planów.
Przypadek teściów Oli jest chyba typowy, patrząc przez pryzmat tak wielu kawałów o teściach, a głównie teściowych. Chociaż wszystko działa w dwie strony. Niekiedy teściów po prostu trzeba umieć sobie wychować – jeśli ma się na tyle mocny charakter, by nie dać się zdominować. Jednak w przypadku Oli zadziałała chęć zjednania sobie rodziców ukochanego i brak asertywności, co po dłuższym czasie zaczynało być, delikatnie rzecz ujmując, nieznośne. Bo ileż razy można słuchać tych samych opowieści o przyszłym mężu, ileż razy można prosić i tłumaczyć, próbując przeforsować swoje zdanie, mając świadomość, że teściowa i tak zrobi to co będzie uważała za stosowne, w jej mniemaniu?
Życie głównej bohaterki staje się pasmem spięć z teściową, co wprowadza nerwową atmosferę także pomiędzy młodą parą. Konflikt z miesiąca na miesiąc zaognia się, aż dochodzi do tego, że Ola unika za wszelką cenę jakiegokolwiek kontaktu z teściową.. co doprowadza do kłótni i w końcu do rozwiązania całe sytuacji. Ale czy aby na pewno?
Autorka w sposób niebanalny zakończyła książkę… Bo tak jak w życiu opcji jest wiele..
Izabela Milik w fantastyczny sposób ukazała jak ważne w życiu są nasze decyzje, jak wiele wnoszą do naszego życia i jak wiele od nich zależy, bo przecież cała ta historia mogłaby wyglądać zupełnie inaczej, gdyby Ola od samego początku jasno wyznaczyła granice przyszłym teściom.. Mogło, ale wtedy książka była by zupełnie inną historią.
Dodatkowo, autorka sprawnie wplotła wątek siostry oraz przyjaciółki głównej bohaterki, pokazując, jak ważne w życiu są osoby, które nas rozumieją, przed którymi można się wygadać, a także jak ważna w życiu jest rozmowa .
Podsumowując.. (całkiem szczerze) „Z teściową za pan wróg” w mojej opinii jest jedną z lepszych książek na polskim rynku. Niestety czyta się ją szybko – zdecydowanie za szybko. Lektura jest wciągająca, książka pochłania całkowicie, nie pozwalając na długie rozłąki. Aż żal, że to tylko 308 str.
Gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję autorce – Izabeli Milik
oraz Wydawnictwu Novae Res
logo-novae-res-300dpi

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

3 comments on “„Z teściową za pan wróg” Izabela Milik

  1. Ta książka prześladuje mnie już od jakiegoś czasu na blogach, instagramach, w reklamach… Ale och, to wydawnictwo. Mam straszną awersję po kilku książkach, które czytałam z wrażeniem, jakby nie przeszły przez chociaż jedną korektę i były po prostu słabe.

    1. Z wydawnictwem Novae Res jest ten problem, że albo wydaje bardzo dobre książki, albo słabe, niedopracowane..
      Miałam już okazję czytać inne pozycje z w/w wydawnictwa i szczerze, też się zastanawiałam co to będzie, ale jestem mile zaskoczona. Książka okazała się rewelacyjna :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *